Zakład Gospodarki Mieszkaniowej Gorzów Wlkp. ZGM
Test łatwy do czytania - ETR

Bip ZGM


Platforma zakupowa


Ciepłe Mieszkanie
Wyjść z długów
Dodatki


oferty






.46.

.7.

.91.

.26.

.56.

.39.

.59.

1487848338-81.jpg

W połowie lutego na administracjach podległych ZGM rozpoczęły się zebrania Wspólnot Mieszkaniowych, których zakończenie planowane jest na koniec marca. Są to zebrania, do których zwołania w I kwartale roku, jest zobowiązany na mocy „Ustawy o własności lokali” każdy zarządca. ZGM zorganizuje ich w najbliższym czasie blisko tysiąc – bo tyloma wspólnotami zarządza. Organizacja każdego zebrania to praca całego zespołu ludzi, od księgowych i administratorów przygotowujących rozliczenia pobranych zaliczek i poniesionych kosztów, poprzez pion techniczny dostarczający informacje o niezbędnych remontach, kończąc na kadrze kierowniczej prowadzącej zebrania i zatwierdzającej plany gospodarcze wspólnot.

 

Zebrania wspólnot odbywają się w administracjach, w przygotowanych do tego celach pomieszczenia, mogących pomieścić większą ilość osób. Takich pomieszczeń każda administracja ma jedno lub więcej. Korzyści jakie z tego wynikają, to dobre warunki w jakich mogą się odbywać takie zebrania, a zarazem brak dodatkowych kosztów dla wspólnot związanych z wynajmem odpowiednich pomieszczeń. 

Pracownicy ADM organizują zebrania, ale też uczestniczą w zebraniach zwoływanych przez innych zarządców. Ma to miejsce w przypadku, gdy lokale gminne znajdują się w budynkach Wspólnot, które wybrały innego zarządcę niż ZGM. Jest to konieczność i obowiązek, gdyż reprezentując na zebraniu Gminę dbają o to, aby decyzje podejmowane na zebraniu były w jej interesie (Gminy i jej lokatora), zarazem kontrolują poprawność rozliczeń i sporządzanych dokumentów przez „obcego zarządcę”. Pozwala to też odnieść się przez pryzmat „konkurencji” do przyjętych standardów i  jakości wykonywanej przez ZGM pracy jako zarządcy. Kierownik ADM-4 Paweł Nowacki przyznaje w rozmowie, że dobrze ocenia sposób w jaki są zarządzane wspólnoty w jego administracji. Zwraca uwagę, że w ZGM bardzo dużą wagę przykłada się do tego, aby wszystko odbywało się zgodnie z przepisami, ze szczególnym zabezpieczaniem interesów Wspólnoty. Nie może być inaczej, gdyż ZGM jest cały czas obiektem zainteresowania wielu instytucji upoważnionych do kontrolowania jego pracy.

Warto dodać, że prowadzona działalność ZGM jest na bieżąco dostosowywana do wymogów i oczekiwań stawianych przez mieszkańców zasobów. Przykładowo, w roku 2016 zostały uaktualnione zasady udzielania zamówień w imieniu Wspólnot Mieszkaniowych,  między innymi w zakresie ogłaszania wyboru wykonawcy w sposób bardziej powszechny, tj. na stronie ZGM w zakładce „Zapytania ofertowe”.

Kolejną rzeczą na jaką zwraca uwagę w rozmowie Paweł Nowacki, to stawka za zarządzanie. Nie jest może najniższą na rynku, ale za to uwzględnia wiele czynników, którymi inni zarządcy obciążają wspólnoty dodatkowo. Wystarczy tu choćby wspomnieć o kosztach nadzoru nad prowadzonymi pracami budowlanymi na budynku czy obsługą prawną, co oferuje ZGM w ramach pobieranej stawki za zarządzanie, a podobnych usług świadczonych w ramach stawki za wynagrodzenie zarządcy jest więcej.

Wracając do tematyki samych zebrań. Zwoływane są na mocy „Ustawy o własności lokali”, zgodnie z jej brzmieniem przynajmniej raz do roku nie później niż w pierwszym kwartale każdego roku. Zarządca jest zobowiązany powiadomić o miejscu i terminie zebrania przynajmniej 7 dni wcześniej w formie pisemnej. Informacja jest dostarczana osobiście właścicielowi, a w wyjątkowych sytuacjach wysyłana przez administracje w formie listu poleconego i zawiera, dokumenty związane z rozliczeniem kosztów ponoszonych przez Wspólnotę i Właściciela oraz  propozycję planu gospodarczego. Umożliwia to właścicielowi zapoznanie się z dokumentami przed przybyciem na zebranie. Informacja o zebraniu może pojawiać się szybciej lub w innej formie pisemnej – tak mogą sobie zażyczyć członkowie wspólnoty robiąc odpowiednie zmiany w regulaminie, np. w formie informacji na tablicy ogłoszeń.

Corocznie zebranie sprawozdawcze Wspólnoty Mieszkaniowej ma przede wszystkim na celu uchwalenie rocznego planu gospodarczego zarządu nieruchomością wspólną oraz ustalenie obowiązującej stawki opłat na fundusz remontowy i eksploatacyjny. Podczas zebrania następuje ocena pracy zarządcy, przedstawienie rozliczenia wszystkich kosztów pojawiających się na budynku, co powinno się zakończyć udzieleniem absolutorium zarządcy w postaci podjęcia odpowiedniej uchwały. Bywa, że na zebraniu Właściciele zgłaszają nowe potrzeby w zakresie remontów, ich konieczność wykonania i sfinansowania. Wówczas te nowe potrzeby są kosztorysowane (w ramach wynagrodzenia zarządzającego) i następuje korekta planu gospodarczego co za tym idzie również stawki opłat na fundusz remontowy.

Warto wspomnieć, że podobnie jak zorganizowanie i przeprowadzenie zebrania tak, aby można było je uznać za ważne - leży po stronie zarządcy, tak uczestnictwo w prawidłowo zwołanym zebraniu jest obowiązkiem Właściciela. Członkowie Wspólnoty są zobowiązani do podejmowania stosownych uchwał i decyzji, a unikanie tego obowiązku może niekorzystnie wpłynąć na funkcjonowanie i codzienne życie mieszkańców całego budynku. Brak kworum może powodować niemożność przeprowadzenia zebrania, jak i podjęcia koniecznych uchwał. Brak uchwał pociąga za sobą to, że takie czy inne czynności nie mogą być przez zarządcę wykonane i trudno mu potem zarzucić bezczynność czy opieszałość. Nie należy też zapominać, że uczestnicząc w zebraniu bierzemy udział w spotkaniu, które dotyczy  losów naszej własności i naszych pieniędzy. Jest to świetna okazja aby dowiedzieć się czegoś w kwestii kosztów ponoszonych na utrzymanie nieruchomości, omówić z innymi Właścicielami chęć wykonania jakiś prac na nieruchomości, czy w końcu zgłosić swoje uwagi lub obawy zarządcy. Na zebraniu ustalamy regulaminy i zasady na jakich funkcjonuje Wspólnota, choćby dotyczące rozliczania centralnego ogrzewania. Zarządca proponuje pewne rozwiązania, ale o ostatecznej formie decydują Właściciele, z wszystkimi tego konsekwencjami. Brak naszej obecności na zebraniu powoduje, że sami sobie szkodzimy, wiele decyzji dotyczących nas, jest podejmowana bez nas, nie mamy pełnego zrozumienia dlatego co się dzieje w budynku, co nie zwalnia nas od konsekwencji finansowych jakie w związku z tym ponosimy.

Na zebraniach Wspólnot poruszane są różne tematy, kolejny rok z kolei pojawiają się pytania związane z realizacją programu „KAWKA”, który jest realizowany w centrum miasta. Dotyczą one jak mówi Kierownik ADM-4 Paweł Nowacki, terminów kiedy będą rozbierane piece kaflowe, kiedy będzie uruchamiane centralne ogrzewanie w poszczególnych budynkach, jak będą przebiegać prace instalatorskie w poszczególnych lokalach, jak wygląda stan przygotowań odnośnie pomieszczeń pod węzły ciepłownicze.


Warto przypomnieć, że „KAWKA” to projekt mający na celu redukcję ilości wysokoemisyjnych systemów zaopatrzenia w energię, tj. pieców i węglowych etażowych systemów c.o. realizowany w dzielnicy Gorzowa - Nowe Miasto,  czyli tam, gdzie dochodzi do największego przekroczenia norm związanych z czystością powietrza. Temat czystości powietrza i zjawiska smogu stał się szczególnie głośny w tym roku, jednak program jest realizowany w Gorzowie już od roku 2015 (fizyczne rozpoczęcie robót) w ramach projektu „Redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza w śródmieściu Gorzowa Wlkp.”, współfinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu „Likwidacja niskiej emisji wspierająca wzrost efektywności energetycznej i rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł energii. Część 1) Program pilotażowy KAWKA” oraz środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze. Zakończenie przewiduje się na grudzień 2017.  Płynący z niego zysk to zdrowie nas wszystkich i wygoda dla osób biorących bezpośrednio udział w programie – dostarczane im ciepło będzie czyste i bezobsługowe. Prawdą jest niestety też to, że wkład i zaangażowanie w czyste i zdrowe powietrze musi być nas wszystkich, bo dopóki znajdą się pojedyncze nawet paleniska, gdzie pali się nieprawidłowo,  paliwem nieekologicznym, bądź niedopuszczonym do celów grzewczych, to zima nie będzie nam się kojarzyć z białym śniegiem, a wyłącznie z duszącym nas wieczorami ciemnym dymem.


Piotr Koch

 










Deklaracja dostepności | Tekst Łatwy do czytnia - ETR

Wszelkie prawa do materialów zawartych na stronie sa zastrzeżone.