Zakład Gospodarki Mieszkaniowej Gorzów Wlkp. ZGM
Test łatwy do czytania - ETR

Bip ZGM


Platforma zakupowa


Ciepłe Mieszkanie
Wyjść z długów
Dodatki


oferty






.38.

.38.

.61.

.4.

.77.

.52.

.8.

1489488031-77.jpg

Zostały podpisane umowy na roboty budowlane związane z realizacją kolejnego, ostatniego już etapu programu KAWKA.  W ramach tego zadnia w roku 2017 zostanie podłączonych do sieci ciepłowniczej 69 budynków a 800 pieców zostanie zlikwidowanych. To kolejny, znaczący krok jeśli chodzi o redukcję ilości spalanego węgla i poprawę jakości powietrza w mieście.

 

Podpisanie umów na prace budowlane związane z realizacją III etapu programu KAWKA odbyło się 13.03.2017r. o godz. 11.30 w budynku Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Z. Herberta. W spotkaniu udział wziął Prezydent Miasta Gorzowa Wlkp. Jacek Wójciki, przedstawiciele firm, które zostały wyłonione w wyniku przetargu, tj Jarosław Różański reprezentujący firmę SANBUD i Jan Kordacz właściciel firmy SANITAR oraz przedstawiciel PGE GiEK S.A. Mirosław Rawa. Ze strony Miasta umowy podpisywał Dyrektor Zakładu Mieszkaniowej Paweł Jakubowski. Zakład Gospodarki Mieszkaniowej od początku realizacji programu KAWKA,  czyli od 2015 roku, realizuje zadania związane z tym projektem.

W ramach zrealizowanej już części projektu KAWKA w latach 2015/2016 zlikwidowano 2112 pieców węglowych i 47 sztuk ogrzewania etażowego węglowego, prace miały miejsce w 170 budynkach.  Najwięcej prac wykonano w roku 2016, gdzie do sieci ciepłowniczej zostało przyłączonych aż 96 budynków z obszaru tzw. Nowego Miasta. Zlikwidowano wówczas 1208  pieców węglowych i 22 szt. ogrzewania etażowego węglowego – to o 12 pieców węglowych więcej niż planowano. Podpisane umowy na realizację w roku 2017 III etapu inwestycji ETAP-ZADANIE 6M dotyczą mniejszej ilości budynków niż w latach poprzednich, ale też jest przewidziany krótszy czas na realizację prac budowlanych.

Wyeliminowanie procesu spalania węgla w 170 budynkach przełożyło się na znaczące ograniczenie emisji pyłów w strefie, w której został naruszony dopuszczalny poziom pyłów zawieszonych PM 10 i PM 2,5 oraz poziom zanieczyszczenia dwutlenkiem węgla, spowodowane głównie spalaniem węgla w obiektach dotychczas ogrzewanych piecami. Zyskaliśmy na tej inwestycji wszyscy, nie wyłącznie mieszkańcy, których lokale miały możliwość udziały w projekcie. Czyste powietrze do zdrowie nasze i naszych dzieci. Na spotkaniu   były zaakcentowane również inne korzyści płynące z projekty, oprócz tej priorytetowej, ekologicznej. Mieszkania z zainstalowanym ogrzewaniem z sieci ciepłowniczej to wygoda dla mieszkańców, którzy nie muszą się już zajmować codziennym noszeniem węgla z piwnicy, rozpalaniem i wynoszeniem popiołu. Ma to szczególne znaczenie,  gdyż często mieszkańcy tych kamienic to ludzie starsi i wędrówki przez kilka pięter z wiadrami były dla nich zwyczajnie uciążliwe. Likwidacja pieców i term w lokalach mieszkalnych to też bezpieczeństwo, wyeliminowanie tego rodzaju źródeł energii zmniejsza możliwość zatrucia się tlenkiem węgla. Drugoplanową, ale chyba istotną rzeczą jest, że lokale, których właściciele zdecydowali się uczestniczyć w programie i zostały wyposażone w centralne ogrzewanie z sieci miejskiej, zyskały na wartości.

Wszystkie korzyści dla mieszkańców objętych programem podłączenia ich lokali do sieci miejskiej są dostępne na bardzo korzystnych warunkach finansowych. Prace związane z podłączaniem budynków i lokali się w nich znajdujących w ramach projektu KAWKA są współfinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu priorytetowego: „Likwidacja niskiej emisji wspierająca wzrost efektywności energetycznej i rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł energii. Część 1) Program pilotażowy KAWKA” oraz z pożyczki Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze w ramach programy „Likwidacja niskiej emisji wspierająca wzrost efektywności energetycznej i rozwoju rozproszonych odnawialnych źródeł energii” .

 










Deklaracja dostepności | Tekst Łatwy do czytnia - ETR

Wszelkie prawa do materialów zawartych na stronie sa zastrzeżone.