Zakład Gospodarki Mieszkaniowej Gorzów Wlkp. ZGM
Test łatwy do czytania - ETR

Bip ZGM


Platforma zakupowa


Ciepłe Mieszkanie
Wyjść z długów
Dodatki


oferty






.18.

.90.

.7.

.74.

.5.

.2.

.15.

1497343501-37.jpg

Trzy pytania do Pawła Jakubowskiego, dyrektora Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej


- Poznaliśmy pełne sprawozdanie z działalności ZGM za 2016 rok. Co możemy ciekawego dowiedzieć się z zaprezentowanego dokumentu?


- Dużo interesujących rzeczy. Opracowanie jest bogate, ponieważ w ubiegłym roku mieliśmy najwyższy budżet w historii naszego zakładu. Przekroczył on ponad 30 milionów złotych, z czego połowa była skierowana na drugi etap realizacji programu KAWKA. Oczywiście z dokumentacji można dowiedzieć się o wszystkich naszych działaniach, zarówno w zakresie inwestycji, remontów, ale i rozbiórek czy działalności w ramach polityki mieszkaniowej. Pracy mamy naprawdę dużo. Mam nawet wrażenie, że jest jej coraz więcej, ale to dobrze. Warto zwrócić szczególną uwagę na rosnące wydatki inwestycyjne w ramach funduszów remontowych. Wiadomo, że jak rosną one po stronie miasta, to także rosną po stronie wspólnot. Pokazuje to, że wspólnoty coraz chętniej inwestują w remonty budynków. Inna sprawa, która powinna cieszyć nas wszystkich, to rosnący poziom płatności za czynsze w zasobach komunalnych. Znajduje się on na poziomie około 90 procent i każdego roku jest wyższy. Minimalnie, ale ważne, że nie maleje.

- Jak wygląda działalność Biura Zamiany Mieszkań oraz realizacja świadczeń wzajemnych?

- W przypadku biura zamiany mieszkań rozmawiamy tu o dwóch aspektach. Pierwszy dotyczy wzajemnej wymiany lokali i tu mamy od pewnego czasu stabilność na poziomie ponad 20 zamian rocznie. Drugi aspekt to zamiany lokalów komunalnych na lokale wolne. I ta forma cieszy się coraz większą popularnością, bo można zamienić się na mniejszy lub większy lokal w zależności od potrzeby, a do tego łatwiej jest wybrać rejon miasta, w którym chciałoby się zamieszkać. Warunkiem jest pozostawienie starego mieszkania w stanie pozwalającym na zamieszkanie przez kogoś innego oraz wyremontowanie nowego lokalu z zasobu miasta. W przypadku realizacji świadczeń wzajemnych odnotowujemy wzrost zainteresowania tą formą odpracowywania zobowiązań należnych. W skali roku to nie są może duże kwoty. Za ubiegły rok było to 60 tysięcy złotych, w tym roku już mamy połowę tej sumy i jeżeli utrzyma się obecna tendencja, zapewne wynik zostanie wyraźnie poprawiony. Pamiętajmy również, że osoby realizujące świadczenia na bieżąco płacą również czynsz. Dlatego warto takim rodzinom pomagać, skoro same chcą opracować zaległości.

- Wielu mieszkańców zostało zaskoczonych wysokimi rachunkami za ogrzewanie. Z czego to wynika?


- Zacznę od tego, że około 80 procent budynków zmieściło się w przyjętych granicach kosztów. Tak naprawdę rozczarowanych jest kilka procent mieszkańców. Przyczyn tego stanu jest kilka. Kiedy miasto zdecydowało się na realizację programu KAWKA wszystkie wspólnoty były zachęcane do przeprowadzenia remontów. Poczynając od wymiany starej stolarki okiennej i drzwiowej, poprzez obniżanie sufitów, kończąc na ociepleniach budynków. I te wspólnoty, które decydowały się na takie remonty, oczywiście rozłożone w czasie, dzisiaj nie mają większych problemów z rachunkami. Są jednak takie, które nie zrobiły nic, albo niewiele w tym kierunku i przez to zużycie ciepła było u nich wyższe. Dlatego cały czas zachęcam do stopniowych remontów. Jest jeszcze inna przyczyna. Nieumiejętność korzystania z ogrzewania. Mógłbym tu podać przykłady, że różnice kwotowe za ciepło pomiędzy dwoma porównywalnymi mieszkaniami sięgają nawet czterokrotności stawki. Kiedy były piece mieszkańcy byli przyzwyczajeni do ciepła, często bez ograniczeń otwierali okna. Przy centralnym ogrzewaniu zasady są inne. Kiedy chcemy wywietrzyć pomieszczenie nie włączamy ciepła. Możemy to czynić dzięki regulatorom temperatury. Inną temperaturę ustawiamy na noc, inną na czas, kiedy nikt nie przebywa w mieszkaniach, a jeszcze inną, gdy już jesteśmy. Gospodarowania ciepłem trzeba się po prostu nauczyć. Oczywiście wszystkim tym, którzy mają wysokie rachunki postaramy się w razie możliwości pomóż, choćby poprzez rozbicie na raty płatności.

 

RB (echogorzowa.pl)

 

 










Deklaracja dostepności | Tekst Łatwy do czytnia - ETR

Wszelkie prawa do materialów zawartych na stronie sa zastrzeżone.