Zakład Gospodarki Mieszkaniowej Gorzów Wlkp. ZGM
Test łatwy do czytania - ETR

Bip ZGM


Platforma zakupowa


Ciepłe Mieszkanie
Wyjść z długów
Dodatki


oferty






.64.

.17.

.69.

.20.

.8.

.60.

.47.

1619095283-87.jpg

Miasto wydłuża czas trwania programu oddłużeniowego dla mieszkańców Gorzowa.

Radni przychylili się do pomysłu Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej i podjęli uchwałę, że udzielanie pomocy w przezwyciężaniu trudności w spłacie zaległości za zajmowane lokale potrwa do końca grudnia tego roku. Decyzja zapadła w trakcie sesji 31 marca.

Zmiana związana jest z trudną i trwającą od ponad roku pandemią koronawirusa, wprowadzonymi ograniczeniami dla całego społeczeństwa oraz koniecznością zamknięcia siedzib Zakładu, wynikających z zachowania niezbędnych norm bezpieczeństwa.

 

Pierwszy lockdown spowodował, że mieszkańcy do programu zaczęli przystępować dopiero w drugim półroczu ubiegłego roku.

Założenia programu pozostają bez zmian. Celem programu jest udzielenie mieszkańcom pomocy w przezwyciężeniu trudności w spłacie zaległości za zajmowane lokale, osobom które znalazły się w ciężkiej sytuacji życiowej i materialnej - pozwalając na wyjście z zadłużenia czynszowego oraz zmotywowanie lokatorów do regularnego wnoszenia opłat za korzystanie z lokali i większej odpowiedzialności za eksploatację mieszkania.

Program umożliwia dłużnikowi restrukturyzację zadłużenia poprzez:

  • umorzenie 70% zadłużenia, pod warunkiem spłaty pozostałej części zadłużenia w terminie 6 miesięcy od daty podpisania ugody.
  • umorzenie 60% zadłużenia, pod warunkiem spłaty pozostałej części zadłużenia w terminie 12 miesięcy od daty podpisania ugody.
  • umorzenie 50% zadłużenia (proporcjonalne), równe sumie miesięcznych rat wpłaconych na poczet zadłużenia.
  • umorzenie 50% zadłużenia, w przypadku zamiany zajmowanego lokalu mieszkalnego na mniejszy wskazany przez Miasto oraz przy jednoczesnym rozłożeniu pozostałej zaległości na raty.
  • umorzenie 100% zadłużenia, pod warunkiem przekazania zajmowanej nieruchomości na rzecz Miasta przez dłużników lub osoby zajmujące nieruchomość – w terminie jednego miesiąca od daty podpisania ugody.


Warunkiem umorzenia zadłużenia w wariantach od 1 do 4 jest terminowe i w pełnej wysokości uiszczanie opłat czynszowych związanych z korzystaniem z zajmowanego lokalu mieszkalnego oraz rat objętych ugodą.

W okresie dziesięciu miesięcy 2020 roku do programu przystąpiło 119 zadłużonych rodzin. Łączna wartość objęta porozumieniem wyniosła 1.273.406,52 zł. 14 ugód ze względu na nie wywiązanie się z warunków ugody zostało rozwiązanych. W przypadku 16 dłużników nastąpiło restrukturyzacja należności.

W pierwszym kwartale obecnego roku do Zakładu wpłynęło ok. 80 wniosków.

 

 










Deklaracja dostepności | Tekst Łatwy do czytnia - ETR

Wszelkie prawa do materialów zawartych na stronie sa zastrzeżone.